LG G4 - jde používat Android místo Windows Phone?

MyAndroid.cz

home archív foto kontakt

LG G4 - jde používat Android místo Windows Phone?

LG 23.11.15

Koupil jsem si telefon s Androidem. Jednak potřebuji testovat BLINNKER, a také proto, že prostě rád zůstávám v obraze, kam se věci posunují.

Album: LG G4

LG G4
LG G4
LG G4
LG G4
LG G4
LG G4 Qi nabíjení a NFC

První dojem z hardware

Konkrétně používám LG G4. Jde o vlajkovou loď LG s úžasným 5.5" displejem s rozlišením 2560x1440, hmotností jen 155 gramů, rychlým šestijádrovým procesorem a koženým krytem.

Cenově je přitom tento mobil dostupný za hubičku, 13.000 Kč. Jde o polovinu ceny parametrově srovnatelného Samsung Galaxy S6 Edge+ či iPhone 6S Plus 64GB.

Pro zajímavost pár hardwarových parametrů:

  LG G4 iPhone 6S Plus
Displej 5.5" 5.5"
Hmotnost 155 gramů 192 gramů
Výška 149 mm 158 mm
Počet pixelů 2560x1440
3.7 mil
1920x1080
2.1 mil
Jader CPU 6 2
Fotoaparát 16 Mpx 12 MPx
Selfie 8 Mpx 5 Mpx
RAM 3 GB 2 GB
Bezdrátové nabíjení Qi Ano Ne
Baterie 3000 mAh 2915 mAh
Karty Ano Ne
Cena 13 000 Kč 27 500 Kč

Při srovnání s top modelem Apple, tedy iPhone 6S Plus se stejnou 5.5" úhlopříčkou displeje, hezky vynikne jak těžký a zbytečně vysoký buřtík iPhone 6S Plus je. A jak LG umí nabídnout lepší telefon za poloviční cenu.

LG G4 se fantasticky drží v ruce, mírně zakřivený je displej, záda telefonu jsou zaoblená a jsou vyrobena z pravé kůže s ručním prošitím. Nikdo jiný něco podobného nenabízí, a je to příjemné provedení na omak.

První dojem ze software

LG G4 funguje po prvním zapnutí dobře, a běžný uživatel bude spokojen.

Nicméně já běžný uživatel nejsem, moje požadavky jsou vyšší, a Android 5.1 a Google Play je stále boj o nalezení kvalitních aplikací. Je to velký rozdíl oproti Windows 10 Mobile, kde vše funguje po zapnutí a hned a je to hned hezké.

Samozřejmě, "hezké" je subjektivní věc, já pod tím rozumím jednoduché pozadí, konzistentní ikony, konzistentní UI aplikací a widgetů, a minimalistické pojetí. Barevnost mi nevadí.

Ve snaze telefon zkusit pracovně používat (podobně efektivně jako ten s Windows) jsem vyzkoušel asi 10 launcherů (kromě toho v LG i Nova, Line, Z-Launcher, Holo a mnohé další). Skoro všechny mají nějaké zásadní vady. Jsou škaredé, pomalé, žerou baterii, nebo prostě vůbec nefungují. Widgety na počasí jsou často děsné. A widgety na kalendář nedělají co mají. Část aplikací si žádá zcela nesmyslná práva (přesto jsou hromadně instalované). Některé launchery nezobrazují notifikace. Pokud člověk najde 3 widgety, co se skřípěním zubů snese, vypadají každý úplně jinak, konzistence UI neexistuje. Outook aplikace sice funguje pro email, ale nesynchronizuje kontakty do těch systémových, na to se musí přidat zvlášť Exchange sync, což je duplikace, kterou nechci. Facebook události se neobjevují v kalendáři když nainstalujete Facebook aplikaci.

Dá se to ale všechno řešit.

Druhý dojem

Nakonec jsem skončil u Nova Launcher Prime a k tomu TeslaUnreaded notifikace.

Vyhovuje mi. Je komplexně nastavitelný, přitom ale rychlý a chytrý a stabilní.

Zkusit můžete ale i jednoduchý Arrow Lancher od Microsoftu, je dobrý.

A k tomu Rotox sada ikon, aby vše vypadalo konzistentně. Homepage pak doplňuje Minimal Clock widget, který ukazuje kromě hodin i stav baterie.

Email a kalendář

Emailovou aplikaci jsem si koupil za 250 Kč Nine - Exchange Outlook Email.

Nine je naprosto úchvatná věc, nejlepší email klient vůbec, a pro mě osobně důvod, proč u Androidu zkusit zůstat. Nemá na něj ani velice dobrý Outlook ve Windows 10 Mobile. Nine vyniká v zobrazení všech složek z Exchange / Office365, v notifikacích, VIP kategorizaci a dalších funkcích.

Jako kalendář používám Digical+, za 130 Kč opravdu výborný kalendář a krásný widget, s napojením na Exchange, a k tomu Facebook Calendar Sync, který do kalendáře přidává události a narozeniny z Facebooku. Facebook aplikace totiž umí jen sync kontaktů, ne kalendáře, jako ve Windows.

Je to trošku obezlička, podpora sociálních sítí v Androidu není tak dobrá (ta vestavěná) jako ve Windows, ale dá se rozchodit. Stejně tak bych doporučil Sync.Me utilitu, která umí na 2160x1440 displeji synchronizovat a zobrazovat avatary z Facebooku v plném rozlišení, a ne v defaultních směšných 96x96px.

Takto vypadají widgety Nine a Digical+:

A vlastní emailová aplikace:

A kalendář:

Další widgety

Homepage doplňuje přehledné a dobře konfigurovatelné Weather Timeline počasí (20 Kč). Je bezvadně funkční, umožňuje napojení na 5 různých služeb předpovědí počasí, a je dokonale (ale minimalisticky) zpracováno z pohledu UI.

Klávesnice

Vestavěná LG klávesnice je velice dobrá, stejně tak není špatná Google klávesnice.

Osobně ale preferuji Swype, případně  SwiftKey, píše se mi na nich nejrychleji.

Microsoft Office

Microsoft nabízí pro Android veškeré své aplikace, kompletní Office sadu (OneNote, Excel, Word, PowerPoint), OneDrive s napojením na osobní i firemní účty, Skype a další funkce.

OneDrive umí samozřejmě i automaticky  nahrávat fotky do cloudu.

Zakázání Google služeb

A jako poslední bod bych doporučil zakázat otravné Google služby, tedy jejich parodie na Office, sociální síť Google+ (máte Facebook a Twitter), Hangouts (máte Skype), Hudba Play (máte špičkový Spotify), Gmail (máte profesionální Exchange / Office365, ne zaspamovaný freemail pro masy) a další.

Nejlepší navigaci a offline mapy zdarma nabídne (Nokia) HERE Maps.

Telefon je pak stabilnější, vydrží déle a dá se dobře používat.

Zachovat od Google je potřeba samozřejmě Google Play (Market), obchod s aplikacemi. Jako prohlížeč je nejlepší Firefox, nabízí podporu pluginů.

Vestavěný Exchange protokol můžete klidně zakázat, Nine má svůj vlastní Exchange / Office365 sync pro email, kontakty, kalendář, poznámky i úkoly.

Focení

LG G4 má jeden z nejlepších fotoaparátů na trhu, 16MPx, optická stabilizace, F1.8 světelnost objektivu, laserové ostření.

Jako aplikace pro úpravu fotek je dobrý Adobe Photoshop Express, Autodesk Pixlr a Aviary. Jako galerie Focus nebo Piktures.

Negativa

Zásadně mi vadí pocit "nebezpečnosti". Android je bohužel nejbugovější OS co se týče bezpečnostních chyb, a přístup a požadovaná práva aplikací třeba ke všem hovorům, SMS, filesystému, kontaktům, není vůbec příjemná věc.

Snad to koncepčněji vyřeší Android 6.0, ale bezpečnosti Windows Phone 8.1  / Mobile 10 bohužel Android 5.1 zatím nedosahuje.

LG G4 by na Android 6.0 mělo získat upgrade v blízké době.

Po dvou měsících

Celkově jsem s LG G4 spokojen.

První den či dva to byl sice boj, Android a Google Play je v základu nekonzistentní a reklamou zaneřáděná stoka (to se týká většiny aplikací), ale dá se dostat do stavu, kdy jste s ním spokojení. Hlavně Nine email a Digical+ kalendář jsou skvělé a produktivní věci. Při mém prvním seznámení to zabralo poměrně dlouho (den či dva zkoumání co ano a co ne), ale instalace nového telefonu by nyní byla otázka jedné hodiny.

A líbí se mi telefon samotný, kožené provedení je nekluzké a příjemné na omak a jemně zakulacená záda jsou zatím to nejlepší, co jsem držel v ruce. Rozhodně lepší než studený hliník a křehké sklo jiných vlajkových lodí.

Důležitá poznámka: v případě Androidu je každý telefon jiný. Tento závěr relativní spokojenosti platí pro LG G4 a pro nic jiného. Rozhodně ne pro Android obecně.


lg g4

Komentáře

 1. 1 Ondřej Bakan 06.10.15, 05:10:27
  FB

  Ahoj,

  aplikace ProShot, kterou celkem spokojeně (občas) používám na WP, je i pro Android. :)

 2. 2 Tomáš Herhorn 02.12.15, 10:12:18
  FB

  No samozřejmě má G4 o něco málo lepší foťák + pár celkem nepodstatných HW drobností ... ale jinak je to z 95% i výkonově srovnatelné s LG H955 G Flex2 za 5.509 Kč bez DPH - což na to bleskové vyzkoušení A5/A6 = na těch pár měsíců, než zase oba beznadějně technologicky zastarají + za 1/2 cenu možná posračuje .... Continuum/UWP/Astoria ... za 2-3 roky uvidíme, jestli MS díky ++ technologii získá bez Balmerů & his boys zpět trh ... Bohužel podle posledních US studií není 80+% lidí (IQ 85-100) vůbec nikdy a nijak schopno samostatného názoru - defacto všichni a už věky "výhodně" přebíráme úchylné mentální představy od pár charismatiků (od Augusta po Zemana) a tak na povel cca všichni jdeme upalovat čarodějnice, hajlovat, plynovat, znárodňovat, privatizovat nebo stojíme km fronty na Apple ... Podle vlastních IT zkušeností - zákazníky perspektivní tech. parametry vůbec nezajímají (po 3. technické větě bez praktického předvedení - 90% lidí zcela bez pochopení odchází) - lidi zajímá jen max. jednoduché řešení, které je hlavně IT neobtěžuje/nezdržuje od jejich rostoucí spotřeby/využití času k úplně jiným účelům než oblast IS/IT.

 3. 3 Rostislav Pokorný 22.05.16, 10:05:46
  FB

  Ve videu propagujete Qi nálepku z eBay za cirka 3 USD, ale na fotce máte G4 SlimPWRpatch. Vleze se ta druhá za 40 USD pod kryt?, jelikož většina nálepek z eBay je dost tlustá a kryt nadzvedává.